Wpływ kofeiny na analgezję po przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów

Mechanizm działania przeciwbólowego wynikający z przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) nie jest jasny. Możliwym mediatorem znieczulenia TENS jest adenozyna, utworzona z trójfosforanu adenozyny uwalnianego z dużych pierwszorzędowych włókien doprowadzających, które są selektywnie rekrutowane przez TENS.1,2. Ponadto hamujący wpływ wibracji, która również aktywuje te aferentne, na neurony nocyceptywne w rdzeniu kręgowym przewód jest zablokowany przez kofeinę receptora adenozyny.1
Stosując protokół z podwójnie ślepą próbą, zbadaliśmy wpływ 200 mg kofeiny i 200 mg placebo, podawanej doustnie w kolejności losowej w odstępie tygodnia, na percepcję natężenia i nieprzyjemnego bólu wywołanego termicznie na przedramieniu przed, podczas i po zastosowaniu TENS o wysokiej częstotliwości i 17 normalnych osobach (9 mężczyzn i 8 kobiet, średnia wieku 23 lat). Protokół TENS, którego używaliśmy, został opisany w naszych poprzednich badaniach na temat TENS.3,4. Badani poproszono, aby nie spożywać kawy, herbaty, czekolady lub napojów bezalkoholowych przez co najmniej 24 godziny przed każdą sesją. Protokół został zatwierdzony przez Komitet ds. Przeglądu Osobistych Przedmiotów Uniwersytetu, a wszyscy badani wyrazili świadomą zgodę.
Rycina 1. Rycina 1. Średnia ocena intensywności i nieprzyjemności bolesnych napięć termicznych u osób zdrowych 30 minut po spożyciu kofeiny (zamknięte kółka) i placebo (otwarte kółka), podczas TENS i 30 minut po TENS. Kofeina znacząco zablokowała efekt przeciwbólowy TENS, który został zarejestrowany podczas sesji w celu odczucia zarówno natężenia bólu (P = 0,02), jak i nieprzyjemności (P = 0,05).
Zarówno intensywność jak i nieprzyjemność odczuwania bólu cieplnego były znacząco zmniejszone (P = 0,02 i P = 0,05) przez TENS po podaniu placebo. Jednak po kofeinie TENS nie wywierał żadnego wpływu na postrzeganą intensywność ani postrzeganą nieprzyjemność bolesnego ciepła (Ryc. 1). Biorąc pod uwagę, że metyloksantyny, takie jak kofeina, są nieselektywnymi antagonistami receptora adenozyny5 i że kofeina blokuje analgezję wibracyjną 1, przypuszczamy, że działanie TENS jest przynajmniej częściowo związane z mechanizmem adenozyny.
Z powodu dużej ilości metyloksantyn w normalnej codziennej diecie (np. W kawie, herbacie, czekoladzie i napojach bezalkoholowych), skuteczność TENS jako leczenia przeciwbólowego może być zwiększona poprzez zmniejszenie związanego z pożywieniem spożycia metyloksantyny. Stosowana w tym badaniu dawka kofeiny była niska, biorąc pod uwagę, że jedna filiżanka kawy zawiera od 60 do 125 mg kofeiny; w ten sposób dwie do trzech filiżanek kawy może zablokować działanie TENS. Wyniki te mogą wyjaśniać niespójność analgezji TENS opisaną w literaturze.
Serge Marchand, Ph.D.
Jinxue Li, MD
Jacques Charest, Ph.D.
Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue, Rouyn-Noranda, QC J9X 5E4, Kanada