Skip to content

Podręcznik endokrynologii nefro

5 miesięcy ago

495 words

Wiele dziedzin medycyny krzyżuje się, promując w ten sposób współpracę kliniczną i badawczą. Nefrologia i endokrynologia obejmują wiele wspólnych tematów; w rzeczywistości niektóre działy i praktyki są spółkami joint venture, które obejmują naukowców i klinicystów z obu dziedzin, a niektórzy z podwójną wiedzą fachową. Ponadto wielu wczesnych nefrologów zostało najpierw przeszkolonych jako endokrynolodzy. Ta wspólna historia doprowadziła do stworzenia podręcznika Nefro-Endocrinology, książki z zadowoleniem przyjmującej potrzeby. Jego dwie główne części – zatytułowane Nerka jako narząd endokrynny i Nerka jako cel hormonalny – odzwierciedlają rzeczywiste problemy kliniczne. Do tej pory najnowszym podręcznikiem obejmującym wspólne aspekty nefrologii i endokrynologii był Renal Endocrinology, wydany przez Michaela J. Dunna (Baltimore: Williams i Wilkins, 1983). Ta wcześniejsza książka była doskonała, ale wiedza wzrosła w ciągu następnych lat. We wczesnych latach osiemdziesiątych medycyna molekularna była w powijakach i od tego czasu dojrzało zrozumienie funkcji endokrynnych nerek i nerki jako celu endokrynnego. Co więcej, znacznie zmieniła się terapia wielu schorzeń związanych z dzielonymi funkcjami nerek i hormonalnymi – w tym niedokrwistością chorób nerek, przewlekłą chorobą nerek, mineralnymi zaburzeniami kości i nadciśnieniem związanym z przewlekłą chorobą nerek.
Ten czytelny podręcznik w pełni zaspokaja zamiary redaktorów, aby oświecić nowicjuszy i rozszerzyć bazę wiedzy ustalonego badacza . Pierwsza część książki dotyczy hormonów produkowanych w nerkach i zawiera trzy główne sekcje, z których każda zawiera wiele rozdziałów. . Sekcje dotyczą erytropoetyny; witamina D, parathormon i nowe regulatory fosforanu; oraz układ renina-angiotensyna. Powitalną cechą każdej sekcji jest rozdział wprowadzający, który zawiera przegląd historii omawianego tematu. Kolejne rozdziały w każdej sekcji zawierają omówienie materiału podstawowego i klinicznego.
Część 2 książki dotyczy nerki jako celu hormonalnego i zawiera cztery sekcje dotyczące hormonu antydiuretycznego, przedsionkowych peptydów natriuretycznych, aldosteronu i zaburzeń endokrynologicznych w niewydolności nerek. W tej ostatniej części autorzy (w oddzielnych rozdziałach) rozważają insulinooporność i cukrzycę, hormon wzrostu, dysfunkcję seksualną, stan tarczycy, kwasicę metaboliczną oraz ciążę i nerki. Ponieważ zakres informacji w każdym z tych obszarów tematycznych jest zbyt obszerny, aby zmieścić się w jednym rozdziale, redaktorzy mogli rozważyć dodanie ostatniej z tych czterech sekcji do części trzeciej, co pozwoliłoby na wydłużenie każdego rozdziału do sekcja z wieloma rozdziałami. Jednak najważniejsze informacje dotyczące każdego tematu zostały przedstawione, a wydłużenie książki mogło zmniejszyć jej dostępność.
Ta dobrze napisana, stosunkowo zwięzła i aktualna książka znajdzie dom na półkach wielu nefrologów i endokrynologów. Ponieważ jest on tak czytelny, powinien być przydatny dla studentów, ekspertów i osób pomiędzy nimi. Wiem, że będę często sprawdzał mój egzemplarz – niezwykłe wydarzenie w tej erze materiałów online.
Julie R. Ingelfinger, MD

[przypisy: sensodyne pro szkliwo, colafit opinie, psychiatra poznań ]

0 thoughts on “Podręcznik endokrynologii nefro”

Powiązane tematy z artykułem: colafit opinie neomycinum masc sensodyne pro szkliwo