Obniżenie cholesterolu i naczyniówka wieńcowa

Anderson i in. (Wydanie 23 lutego) sugerują, że pacjenci w swoich badaniach uzyskali największą poprawę w zależnym od śródbłonka naczyniu wieńcowym, gdy byli leczeni za pomocą terapii obniżającej poziom cholesterolu w połączeniu z przeciwutleniaczem. Autorzy wydają się nadinterpretować swoje odkrycia.
Wcześniej wykazano, że terapia dietetyczna ma korzystny wpływ na zależne od śródbłonka naczyniowo-lędźwiowe2. Rozczarowujące jest to, że zgodność grupy, która otrzymała samą dietę nie była ściśle monitorowana. Nierozsądnym jest odrzucenie efektu diety bez konieczności stosowania się do diety Kroku Amerykańskiego Stowarzyszenia American Heart Association, zgodnie z propozycją Panelu Leczenia Dorosłych. Chociaż największa poprawa wymiotów była widoczna w grupie otrzymującej zarówno lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), jak i terapię przeciwutleniającą w porównaniu z samą dietą, nie było znaczących różnic w grupach pod względem objawów nawrotowego niedokrwienia -letni okres (odpowiednio 35% i 27%). Można spekulować, że obniżenie poziomu lipoprotein o dużej gęstości (HDL) przez probukol mogło wyjaśnić to odkrycie.
Ponadto, autorzy nie uzasadniają wyboru probiotyku przeciwutleniającego, biorąc pod uwagę niedawne rozczarowujące wyniki probabilicznej próby ilościowej regresji 3 i fakt, że probukol obniża poziom cholesterolu HDL i przedłuża odstęp QT, zwiększając ryzyko arytmii. Inne grupy wyraźnie pokazały, że przeciwutleniacze, takie jak witamina E, mogą również promować zależne od śródbłonka waskularyzację.4. Aby uzyskać maksymalną korzyść, może być bardziej korzystne przepisywanie przeciwutleniacza, który nie ma szkodliwego wpływu na profil lipidowy lub system przewodzenia w osoczu. w połączeniu z terapią obniżającą stężenie cholesterolu.
I. Jialal, MD
University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, TX 75235-9072
4 Referencje1. Anderson TJ, Meredith IT, Yeung AC, Frei B, Selwyn AP, Ganz P. Wpływ obniżania cholesterolu i przeciwutleniaczy na zależne od śródbłonka naczyniowanie wieńcowe. N Engl J Med 1995; 332: 488-493
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Harrison DG, Armstrong ML, Freiman PC, Heistad DD. Przywrócenie zwiotczenia zależnego od śródbłonka poprzez dietetyczne leczenie miażdżycy. J Clin Invest 1987; 80: 1808-1811
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Walldius G, Erikson U, Olsson AG, i in. Wpływ probukolu na miażdżycę tętnic udowych: próba szwedzkiego testu ilościowego regresji Probucol (PQRST). Am J Cardiol 1994; 74: 875-883
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Stewart-Lee AL, Forster LA, Nourooz-Zadeh J, Ferns GA, Anggard EE. Witamina E chroni przed zaburzeniami relaksacji za pośrednictwem śródbłonka u królików karmionych cholesterolem. Arterioscler Thromb 1994; 14: 494-499
Crossref MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Nasze badanie wykazało, że połączenie terapii obniżającej poziom cholesterolu i antyoksydacyjnej poprawiło zależne od śródbłonka wszczepienie naczyń wieńcowych bardziej niż dieta pierwszego stopnia American Heart Association Dr Jialal sugeruje, że agresywna terapia dietetyczna może być alternatywą dla terapii lekowej.1 W badaniu Harrisona i in. który cytuje na poparcie koncepcji, że terapia dietetyczna normalizuje funkcję śródbłonka, zastosowano model zwierzęcy z miażdżycą wywołaną cholesterolem. Leczone naczelne miały poziomy cholesterolu, które były o 80-90% niższe niż u nieleczonych naczelnych – redukcje, których nie można uzyskać u ludzi. Wybraliśmy dietę, która może być stosowana przez większość pacjentów z wysokim stopniem zgodności. Chociaż dane nie zostały przedstawione, zgodność była doskonała. Nie było znaczących zmian w poziomie cholesterolu w naszej grupie żywieniowej, ponieważ większość pacjentów stosowała rozważną dietę przed badaniem. Jest możliwe, że funkcja śródbłonka wieńcowego może ulec poprawie u kilku pacjentów, którzy mogą stosować agresywną dietę obniżającą poziom cholesterolu, która obniża poziom cholesterolu całkowitego w tym samym stopniu co leczenie farmakologiczne. Ta hipoteza nie była testowana na ludziach. Metoda obniżania poziomu cholesterolu może nie być tak ważna jak sama redukcja cholesterolu.
Wybór przeciwutleniacza opierał się na najlepszych dostępnych informacjach, gdy badania rozpoczęły się w 1991 r. W tym czasie wykazano, że probukol może łagodzić oksydacyjną modyfikację LDL2 i był silniejszy niż witaminy antyoksydacyjne w swojej zdolności do ochrony LDL przed utlenianiem. W związku z tym wybraliśmy to, co uważaliśmy wówczas za najsilniejszy dostępny antyoksydant. Najnowsze dowody wykazały, że przeciwutleniacze witaminowe mają korzystny wpływ na zależne od śródbłonka naczyniowzmacnianie w modelach zwierzęcych, chociaż kliniczna przydatność tych wyników nie została jeszcze ustalona.3
Todd Anderson, MD
Foothills Hospital, Calgary, AB T2N 2T9, Kanada
Ian T. Meredith, MB, BS, Ph.D.
Peter Ganz, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115
3 Referencje1. Ornish D, Brown SE, Scherwitz LW, et al. Czy styl życia może zmienić odwracalną chorobę wieńcową. The Heart Trial Lifestyle. Lancet 1990; 336: 129-133
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar