Ginekologia dziecięca kliniczna i młodzieżowa

Publikacja tej książki, zaledwie kilka miesięcy po śmierci Alvina Goldfarba – jednego z założycieli Północnoamerykańskiego Towarzystwa Ginekologii Dziecięcej i Młodzieżowej – skłania do refleksji nad postępem osiągniętym w dojrzałości klinicznej, naukowej i edukacyjnej u dzieci i młodzieży ginekologia podczas kariery Goldfarba. W tej książce Joseph Sanfilippo i jego współpracownicy zgromadzili grupę autorów, którzy honorują zaangażowanie Goldfarb w ginekologię dziecięcą i młodzieżową. Część obejmuje wzrost i rozwój ginekologiczny, od embriologii i anatomii do rozwoju pokwitania. Streszczenie homologii męskich i żeńskich w pierwszym rozdziale stanowi etap doskonałej oceny genetycznych, molekularnych i hormonalnych mechanizmów zaburzeń różnicowania płciowego. W szczególności nieobecna jest jednak dyskusja o złożonych wyzwaniach kulturowych, rodzinnych i psychospołecznych, przed którymi stają pacjenci z zaburzeniami różnicowania płci i ich rodzinami, gdy pacjenci przechodzą przez dzieciństwo i okres dorastania. Lista zasobów internetowych, grup wsparcia i organizacji dla osób z zaburzeniami różnicowania płci znajduje się na płycie CD-ROM dołączonej do książki. Odniesienie do CD w tekście dobrze służyłoby lekarzom i pacjentom. Kilku autorów podkreśla różne aspekty tendencji do wczesnego początku dojrzewania i jego potencjalnego związku ze zmianami w diecie i narażeniu środowiskowym. Autorzy ostatniego rozdziału dotyczącego odżywiania młodzieży obejmują specjalne wymagania żywieniowe dla niepełnosprawnych nastolatków, a także młodzieży, która jest sportowcem, wegetarianką lub ciężarną.
18 rozdziałów w rozdziale 2 książki zawiera praktyczne wskazówki dotyczące obszernego zakresu tematów klinicznych. Korzystając z tabel i zdjęć poglądowych, autorzy tych rozdziałów opisują zasadnicze elementy diagnozy i zarządzania powszechnymi stanami, które napotykają praktycy, którzy opiekują się pacjentami pediatrycznymi i młodocianymi. Najważniejsze punkty tej sekcji to badanie fizykalne, podstawowe dermatologia, zaburzenia piersi, seksualność oraz kwestie prawne i poufne w ginekologii dziecięcej i dziecięcej. Autorzy rozdziału na temat opieki nad zdrowiem reprodukcyjnym dla młodzieży z upośledzeniem rozwojowym znakomicie nakreślają potrzeby reprodukcyjne takich pacjentów i zwracają uwagę na alarmującą częstotliwość wykorzystywania seksualnego dzieci niepełnosprawnych. Dyskusje na temat antykoncepcji, ciąży nastolatków i chorób przenoszonych drogą płciową podkreślają rozbieżności między odsetkiem ciąż u nastolatek a chorobami przenoszonymi drogą płciową w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych.
Sekcja 3 obejmuje chroniczny ból miednicy, endometriozę, anomalie układu rozrodczego, warunki urogynologiczne i masy przydatków. Wnikliwy tekst i znakomite fotografie kliniczne ilustrują spektrum urazów narządów płciowych u dzieci i młodzieży oraz nagłe przypadki ginekologiczne.
Włączenie CD-ROM do tej książki podkreśla nacisk redaktorów na zapewnienie praktycznych zasobów dla klinicystów. Płyta zawiera obszerną listę stron internetowych z hiperlinkami dla praktyków, pacjentów i ich rodzin, w tym cenne informacje na temat ochrony poufności młodzieży, zalecenia dotyczące kodowania, oceny ryzyka dla zdrowia młodzieży i przykładowy list do rodziców Klipy wideo zawarte na CD dodają kolejny wymiar instrukcji i wzmacniają ustalenia kliniczne i podejścia chirurgiczne, które są przedstawione w tekście.
Praktycy pediatrii, medycyny rodzinnej, medycyny nastolatków i ginekologii znajdą w tej książce wybitne praktyczne wskazówki i perły kliniczne, co jest odpowiednim hołdem dla Goldfarba.
Kerith Lucco, MD
Philip D. Darney, MD, mgr inż.
Uniwersytet Kalifornijski, San Francisco, San Francisco, CA 94110
ucsf.edu
[patrz też: przewlekły zanikowy nieżyt nosa, aparat lingwalny, nfz bydgoszcz sanatorium ]

Powiązane tematy z artykułem: aparat lingwalny nfz bydgoszcz sanatorium przewlekły zanikowy nieżyt nosa